Home GADŻETY MAŁEGO PODRÓŻNIKA SZMACIANA LALKA WSPINACZKA DIY – POMYSŁ NA PREZENT DLA DZIECKA Z PASJĄ

SZMACIANA LALKA WSPINACZKA DIY – POMYSŁ NA PREZENT DLA DZIECKA Z PASJĄ

Autor Kamila Budrewicz
szmaciana lalka DIY

Kiedy szukamy wyjątkowego prezentu dla swojego dziecka, na tak zwane większe okazje (bo pomiędzy to wiadomo jak jest 😉 ), ciężko jest oprzeć się katalogowym trendom najmodniejszych zabawek. Producenci dobrze wiedzą, jak „zatroszczyć się” o swoich klientów, szpikując reklamami wszystkie możliwe media. Stoi później taki malec przy sklepowej witrynie, ślepia jak pięciozłotówki, a za szybą nowiutkie zestawy Lego i pociągi z oczami. Znacie to? A może by tak zakasać rękawy i stworzyć coś własnymi rękoma?

 
Nasza kilkulatka uwielbia się wspinać. Lubi także bawić się szmacianymi lalkami, wymyślając najróżniejsze historyjki i zmieniając salon w aktualnie pasującą do nich scenerię. Jakiś czas temu pojawił się więc pomysł uszycia lalki, która będzie przypominać naszą córkę we wspinaczkowym wydaniu ;). Jeśli jednak Twoje dziecko tańczy w balecie, gra w piłkę, pływa czy lubi ubierać różowe sweterki – spróbuj stworzyć jego lalkowego sobowtóra, bazując na tym poradniku. Nie musisz przy tym posiadać wielkich umiejętności krawieckich i sprzętu –  w całości możesz ją wykonać bez użycia maszyny do szycia (wystarczy igła i nitka). Jeśli jednak czujesz, że masz dwie lewe ręce do prac manualnych – poproś bardziej wprawioną babcię lub ciocię. W takiej sytuacji z pewnością nie odmówią pomocy ;).
 
 .
wspinanie z dzieckiem
 
 .

ZGROMADŹ POTRZEBNE MATERIAŁY

 

 

 
Część materiałów na pewno znajdziesz u siebie w domu, wykorzystując stare ubrania, drobiazgi papiernicze czy nieużywaną pościel. Bardzo dobrze wyposażony i przystępny cenowo jest dział tekstylny w Ikei, a niektóre akcesoria (jak sznurki, taśmy czy drobne elementy stalowe) znajdziesz w marketach budowlanych. Do naszej lalki wykorzystane zostały:
– beżowy len (Ikea) – do uszycia lalkowego ciałka, ale dobrze sprawdzi się w tej roli także jasne prześcieradło,
– stary dwustronny polar The North Face (żeby było jeszcze bardziej „górsko” 😉 ),
– dziecięce leginsy, z których Kaja już wyrosła,
– kawałki ekologicznej skóry i jasnożółtego materiału (buty wspinaczkowe),
– stary śliniaczek bawełniany (chusta),
– guma bieliźniana (z pasmanterii),
– smycze do identyfikatorów i skrawki niebieskiego płótna (uprząż i woreczek na magnezję),
– sznurki w dwóch kolorach (Leroy Merlin) – dodatki w postaci liny wspinaczkowej i „szpejarki” w uprzęży,
– małe karabińczyki na klucze (jako karabinki wspinaczkowe), sprawdzą się w tej roli także aluminiowe karabinki z marketu budowlanego,
– włosy syntetyczne do warkoczyków – do kupienia na Allegro za ok. 10 pln  (możesz użyć także pociętego w paski polaru, a w przypadku chłopca – wykonać po prostu samą czapkę).
Do wypełnienia lalki posłużyła watolina z najtańszej (kilka pln) poduszki kupionej w Ikei.
 
 .
polar
 .
 

PRZYGOTUJ WYKRÓJ

 .
Sama konstrukcja lalki nie jest specjalnie skomplikowana, jednak na samym początku musisz zdecydować jaki ma mieć rozmiar zabawkowy przyjaciel Twojego dziecka. Lala Kai ma ok. 40 cm i idealnie nadaje się do noszenia, przytulania, zabaw czy sadzania na półce. Ważne są proporcje.
Naszkicuj korpus z głową, ręce i nogi na dużej kartce (najlepiej A3) – na papierze możesz dowolnie modyfikować rysunek. Wytnij finalną wersję i odrysuj ołówkiem na materiale, pamiętając, że potrzebujesz dwa kawałki głównej części lalki i po 4 na nogi i ręce.
 
 
wykrój szmacianej lalkiwykrój lalki
 
 .

IGŁA I MASZYNA WKRACZAJĄ DO AKCJI

 .

Przy pomocy maszyny do szycia lub igły połącz ze sobą wycięte elementy, zostawiając miejsce na wypełnienie. W przypadku korpusu – dolną część, w miejscu łączenia z nogami. W nogach i rękach zostaw otwory w górnej części, w miejscu z zszycia z korpusem.

Odwracanie materiału na tak zwana prawą stronę może być nieco kłopotliwe, zwłaszcza w przypadku nóg i rąk. Przydatne mogą okazać się wszelkiego rodzaju dłuższe wykałaczki, patyczki i długopisy ;). Nawlecz na igłę granatową nić, doszyj lalce oczy. Wypchaj górną część lalki oraz kończyny, zostawiając odrobinę miejsca na szwy.

 

lalkalalkAlalka

 

Zszyj ze sobą wypełnione wkładem części lalki (jeśli dysponujesz maszyną do szycia – nogi najlepiej doszyć z jej wykorzystaniem, a w przypadku rąk dobrze sprawdzi się zwykła igła do szycia).

 

lalka lalka szmaciana handmade lalka szmaciana handmade

 

 

CZAS NA ODPOWIEDNIĄ STYLIZACJĘ

 .

Głupio byłoby wręczyć dziecku takiego golasa ;). Czas więc przygotować lalce odpowiednie ubranko. Z niektórymi elementami możesz pójść na skróty, jeśli nie czujesz się na siłach wykonać ich od A do Z.

  •  Spodnie

Do wykonania spodni posłużą nam stare legginsy, które nie znalazły nowego właściciela. Jako, że lalkowy zadek i nogi są ciut mniejsze niż naszej pociechy – trzeba je lekko zmodyfikować. Odwróć je na lewą stronę i kredą wyrysuj dwa odcinki po obu stronach kroku, od gumki do nogawek. Odetnij boki i nogawki. W pasie i na dole spodni przy pomocy agrafki przewlecz gumkę i gotowe.

 

spodnie dla lalki

 

  •  Bluza/ polar

Wykorzystaj leciwą bluzę lub polarowy kocyk, który swoje czasy świetności ma już za sobą ;). Połóż na nim lalkę i obrysuj (z odpowiednim zapasem) brzuch i osobno ręce. Wykrój powinien składać się z 3 części: przód, tył i rękaw (w opcji mniej skomplikowanej – odrysuj brzuch i ręce jako całość, połącz ze sobą dwa kawałki materiału). Tylną część bluzy rozetnij w połowie – łatwiej będzie w nią ubrać lalkę. Możesz w tym miejscu wszyć np. rzep lub po prostu ją zaszyć, jeśli nie przewidujesz zmian garderoby ;).

Nieco bardziej skomplikowane jest wszycie rękawów. Dobrze je przyfastryguj do głównej części bluzy przed szyciem maszyną.

 

lalka DIY

 

  • Włosy

Nie muszą być przyszyte idealnie, bo i tak to co na głowie zostanie ukryte pod czapką ;). Ważne żeby dobrze się trzymały. Wyjmij kilka pukli włosów z opakowania z włosami syntetycznymi, złóż na pół i układaj zgodnie z planowaną fryzurą, przyszywając do głowy lalki. Możesz także wykorzystać fragment gotowej peruki. Obetnij wtedy fragment odpowiedniej wielkości (najlepiej z kawałkiem perukowego czepka) i zabaw się we fryzjera ;).

  •  Czapka

Nakrycie głowy jest jednym z łatwiejszych elementów lalkowego ubrania. Odrysuj dwa półkola odpowiedniego rozmiaru (pamiętając o zapasie na szwy), połącz je ze sobą i po odwróceniu na prawą stronę dopasuj do lalkowej głowy. Przyszyj czapkę ręcznie, przy okazji nadając jej pożądanego kształtu.

  •  Chusta

Na skałach wiatr potrafi szyję przedmuchać ;). Rasowa adeptka tego sportu chustę więc mieć musi. Przyda się stary śliniaczek, kawałek bawełnianej apaszki czy szalika. Ułóż go tak, żeby imitował luźno przewiązaną górską chustę.

 

lalka handmade lalka handmade

 

  •  Buty wspinaczkowe

Są opcjonalne. Możesz na przykład w ich miejsce uszyć skarpetki (np. ze starych skarpet z fajnym wzorkiem) lub zostawić pannę bosą (po zejściu ze ściany pierwsze o czym się marzy to zdjąć za ciasne buty 😉 ). Jeśli jednak chcesz żeby było bardziej realistycznie – odrysuj (z lekkim zapasem) lalkowe stópki na lewej stronie materiału skóropodobnego. Wycięte kawałki (4 identyczne sztuki) posłużą do uszycia podeszwy i górnej części obuwia. Dodaj nieco mniejsze dodatki z jaskrawego materiału i czarne paski (imitujące rzepy) i wszystko połącz przy pomocy maszyny do szycia lub igły z nitką.

 

jak uszyć lalkę jak uszyć lalkę

 

  • Woreczek na magnezję

Ostatnim elementem jest woreczek na magnezję, używaną przy wspinaniu do „osuszania” dłoni. Na ściance i w skałach wspinacze używają często bardzo bardzo kolorowych, a nawet puchatych woreczków. Z wzorkami możesz więc zaszaleć. Żeby go wykonać uszyj niewielki rękaw z tak złożonego materiału, aby deseń był zarówno w środku jak i na zewnątrz.  Zaszyj jeden z jego końców, odwróć na prawą stronę i doszyj kawałek tasiemki. Dosypywanie tzw. „odwagi w proszku” możesz pominąć ;).

 

OSTATNIE SZLIFY

 
lalka szmaciana DIY
 .

Tak naprawdę na powyższych krokach spokojnie możesz poprzestać. Lalka w tym wydaniu wygląda już wystarczająco „rasowo” (zwłaszcza w logowanych ubrankach 😉 ). Jeśli jednak czujesz się na siłach i chcesz stworzyć jej kompletny wspinaczkowy ekwipunek – czeka Cię nieco bardziej precyzyjna  praca.

Kajkowa lalka otrzymała uprząż wspinaczkową z przypiętymi do niej karabinkami, liną oraz woreczek na magnezję. Uprząż możesz uszyć z kolorowych pasków, dostępnych w pasmanteriach. Będzie ciut prościej. W wydaniu nieco bardziej skomplikowanym – jak w prawdziwej uprzęży uszyj pas biodrowy i udowe ze sztywniejszego materiału, wypełniając je filcem. Doszyj fragmenty tasiemek (np. z popularnych „smyczek”), tak aby łączyły te trzy elementy. Dobrze mieć, jako wzorzec, dużą uprząż lub jej zdjęcie. Z kawałków linki doszyj kilka pętli na akcesoria wspinaczkowe i przypnij do nich linę oraz kilka wolnych karabinków.

 

wspinanie z dzieckiemwspinanie z dzieckiem

 

Skończona lalka jest w pełni gotowa na emocjonujące wyzwania ze swoją kompanką. Pamiętaj tylko o przestrzeganiu właściwych zasad ;).

 

wspinanie z dzieckiemwspinaczka z dziecxkiem

 

A oto kilka innych pomysłów na lalki handmade:

 

lalki handmade

 

 
 

Może Ci się także spodobać

1 komentarz

Magda 27 grudnia 2018 at 21:04

Cudo!!!!! No genialna:)

Reply

Zostaw komentarz