Home Azja Jak wykorzystać długą przesiadkę w Doha (Katar)? Zwiedzanie + darmowy hotel!

Jak wykorzystać długą przesiadkę w Doha (Katar)? Zwiedzanie + darmowy hotel!

Autor Kamila Budrewicz aka Diabeł
qatar
To już kolejny raz, kiedy za sprawą promocji w liniach lotniczych Qatar Airways, kupiliśmy bilet w jedno z naszych wymarzonych miejsc. Kolejny z dłuższym stopem po drodze (w Doha). Ostatnim razem wylądowaliśmy tam bardzo późno w nocy, kiedy całe miasto jeszcze smacznie spało. Jednak nawet wtedy warto bliżej przyjrzeć się kilku zakamarkom Doha (o czym pisaliśmy TUTAJ). Tym razem mieliśmy ciut więcej czasu, a do tego – za dnia! Zobaczcie sami jak możecie wykorzystać tę parę chwil, zanim wyruszycie w dalszą drogę (w planie zwiedzanie i wypoczynek w ***** hotelu 😉 ).

.

sunset in doha

.

KATAR – PIERWSZE STARCIE (WIZY, ITEPE…)

 

Dobra wiadomość dla Polaków – od sierpnia 2017 nie potrzebujemy wizy żeby móc zwiedzić Katar. Możemy przebywać na terenie kraju przez 90 dni. Kiedy byliśmy tu w kwietniu 2017 roku – składaliśmy wniosku wizowe on-line i po kilku dniach uzyskaliśmy taki dokument za darmo (jako pasażerowie Qatar Airways), jednak wymagało to dodatkowego zachodu. Teraz jak by nie patrzeć – spore udogodnienie :).
Po wyjściu z samolotu kierujemy się więc od razu na Przyloty (Arrivals) i ustawiamy w kolejce do okienek z kontrolą paszportową. Stanowisk jest mnóstwo, ale cały proces się koszmarnie ślimaczy i jeśli wylądowało akurat kilka samolotów – przejście prze taśmowy labirynt trwa wieki. Podobnie oczekiwanie na pieczątkę w okienku (chyba, że miły pan pod wąsem musi za potrzebą – to się magicznie skraca 😉 ). Przygotujcie sobie jakiś adres w Doha, bo o niego zapytają – szkoda czasu na tłumaczenia, że Wy tylko na chwilkę (o darmowym hotelu kilka słów w dalszej części tekstu). W takich momentach przypominamy sobie naszą mroczną historię z Kuby (do poczytania TUTAJ).

.

qatar lotnisko

.

CO ZROBIĆ Z WOLNYM CZASEM – KILKA PORAD PRAKTYCZNYCH

.

Już w kilka godzin możesz zwiedzić kawałek miasta – na własną rękę lub korzystając z wycieczek organizowanych przez linie lotnicze (TUTAJ znajdziecie pełną listę  – można je wcześniej zabookować on-line). Zdecydowanie polecamy samodzielne zwiedzanie. Po okolicy przystani i popularnego targu  – Souq Wagif porusza się bardzo łatwo. Wszystko jest dobrze oznaczone – w dodatku sami decydujecie ile czasu i gdzie chcecie spędzić (np. ślepiąc się w zachodzące nad miastem słońce).
Jeśli przerwa między lotami jest dłuższa niż 12 godzin – możecie skorzystać z darmowego hotelu (rezerwujecie go TUTAJ). To świetna sprawa – my zostawiliśmy tu największe ciężary z bagaży podręcznych, a po intensywnym zwiedzaniu odświeżyliśmy się i zdrzemnęliśmy przed długim lotem. Niektóre hotele zapewniają także bezpłatny transfer z i na lotnisko (zaoszczędzone w ten sposób pieniądze wydaliśmy na wesołym miasteczku przy Souq Wagif 😉 ). Lądując w dzień – najlepiej udać się do punktu informacyjnego przy wyjściu z lotniska. Tam zamówią dla Was taki transport. W hotelu przy check-in’ie zapytajcie czy jest możliwość skorzystania z transferu w drugą stronę.
W przypadku kilkugodzinnej przesiadki najlepiej wybrać się pod Souq Wagif – taksówka w jedną stronę kosztuje od 45 do 60 QAR (łatwo sie przelicza – 1 QAR to ok 1 PLN), a autobus 10 QAR za 2 przejazdy lub 20 QAR za nielimitowaną ilość w ciągu 24h. Dojeżdża tam autobusowa linia 747.

.

CHWILA RELAKSU W LUKSUSOWYM HOTELU

.

holliday inn doha

.

Wymęczeni lotem załadowanym po brzegi samolotem – marzyliśmy o tym, żeby wyłożyć się na chwilę w miękkim łóżku. Zwłaszcza mała Kaja ;). Niestety zabrakło miejsc w busiku jadącym do zarezerwowanego hotelu – wysłano więc nam bezpłatną limuzynę z wyjątkowo rozgadanym kierowcą! Musieliśmy tylko podpisać świstek, dzięki któremu kierowca odzyska pieniądze za przejazd od linii lotniczych. Kiedy dojechaliśmy do hotelu – szczęka nam opadła. Spodziewaliśmy się (w ramach darmowej przechowalni) czegoś ze średniej półki, a tu proszę – wszystko pachnące i błyszczące.  Wypakowaliśmy najcięższe działa z naszych plecaków i zostawiając sobie po wodzie i aparacie ruszyliśmy w teren. Mając ponad 10 godzin czasu do zagospodarowania – spokojnie mogliśmy się nałazić po mieście, wykąpać i zdrzemnąć chwilkę ;).
Tak wyglądała nasza katarska „baza” w jedną stronę (Hotel Fraser Suites):

.
fraser_suites_dohafrazer suitesfraser suites doha fraser suites doha
A tak w drugą (Holiday Inn):
.

holiday inn dohahollidai inn dohaholliday_in_doha
Oba ulokowane jakieś 2 km prostej drogi od Souq Wagif. Trzeba się mocno natrudzić, żeby się zgubić. Najbliżej leży Souq Waqif Boutique Hotel – jest jednak, z racji swojej lokalizacji, najbardziej oblegany.
Nasza rada: Jeśli podróżujecie co najmniej w dwójkę – rezerwując hotel na drogę powrotną wpiszcie numer biletu partnera podróży (na ten sam niestety można zrobić tylko jedną rezerwację).

.

ZWIEDZANIE

.

W uliczkach Souq Wagif można przepaść na długie godziny. Wszędzie dzieje się coś innego. Pachnie egzotycznymi przyprawami, jest kolorowo. W jednym miejscu możecie kupić coś do jedzenia, w innym cekinową tkaninę czy… psa lub papugę! Strefa, w której sprzedawane są zwierzęta dla przybywających tu z zewnątrz może być nieco szokująca. Setki ptaków pozamykanych w klatkach, puchate kotki, pieski, a nawet wiewiórki patrzą smutnymi oczkami. Kaja zatrzymała się przy malutkim kotku, który podawał jej łapkę i przyklejał się do krawędzi drucianego „domu”. Co chwilę mijamy kogoś kto niesie niewielkie akwarium z małą rybką dla swojego dziecka, czy box z domowym pupilem.
.

souq wagif souq wagifsouq wagif souq wagifdługa przesiadka w doha długa przesiadka w dohadługa przesiadka w dohaprzesiadka w katarze co robić przesiadka w katarze co robić długa przesiadka w dohaprzesiadka w katarze co robić przesiadka w katarze co robićprzesiadka w katarze co robićdługa przesiadka w doha .
Zapuszczając się dalej – widzimy niewielkie manufaktury, sklepy z rowerami, a w głównej części mnóstwo knajpek mniejszych i większych. Panowie palą sziszę i czytają gazety. Panie rozmawiają ze sobą gdzieś z boku. Miejsce w ciągu dnia tętni życiem, a wieczorem zamienia się w punkt spotkań mieszkańców Doha i przyciąga dziesiątki turystów. Jest tu gdzie przysiąść na chwilę i przyjrzeć się temu co dzieje się dookoła.

.

długa przesiadka w dohadługa przesiadka w dohaprzesiadka w katarze co robićdługa przesiadka w dohadługa przesiadka w doha długa przesiadka w dohadługa przesiadka w dohadługa przesiadka w doha souq wagif doha souq wagif doha souq wagif dohasouq wagif doha souq wagif doha souq wagif dohasouq wagif doha souq wagif dohaSouq WagifSouq Wagif Souq Wagifdoha

.

Na zachód słońca udajemy się na przystań. Można tu patrzeć jak zmienia się panorama nowoczesnego centrum miasta, pełnego szklanych wieżowców, wraz ze światłem zachodzącego słońca. Im ciemniej – tym więcej łódek na horyzoncie. Na każdej grana jest inna „imprezowa” muzyka, co daje zabawny efekt, gdy się mijają. Na szerokim murku, na którym można przysiąść dłużej – można zauważyć wielu lokalnych mężczyzn, którzy przyjeżdżają tu właśnie na ten moment dnia. Puszczają muzykę z małych głośniczków, rozmawiają, niektórzy łowią ryby. Próżno szukać tu randkujących par (w Europie było by ich pełno w takim miejscu 😉 ).

.

co zobaczyć w dohaco zobaczyć w doha co zobaczyć w dohaco zobaczyć w doha

.

Jeśli lubicie muzea – odwiedźcie słynne Muzeum Sztuki Islamskiej. Tego charakterystycznego budynku nie da się pomylić z żadnym innym i widać go z daleka.

.

Doha museum

.

Na promenadzie Corniche charakterystyczna jest także fontanna „Perła” – barwnie oświetlona nocą.

.

perl doha perl doha

.

Spacerując po promenadzie Corniche, jak i jej bocznych ulicach (Al Matar St, Bansks St) – możecie natknąć się na ciekawe sytuacje, czy „zawiesić” oko na nowoczesnej architekturze miasta. Niestety każdorazowe przechodzenie przez przejście dla pieszych jest walką o życie (nie na każdym udaje się uruchomić zielone światło, ale też same zmiany świateł są bardzo długie) – człowiek w samochodzie ma tu zdecydowane pierwszeństwo ;).

 

przesiadka w katarze co robićdoha corniche doha cornichedoha dohadoha doha dohadoha doha doha

.
W lutym temperatury panujące zarówno w dzień jak i w nocy, mocno zachęcają do wielogodzinnych spacerów. W kwietniu, kiedy byliśmy tu ostatnim razem – było tu znacznie goręcej. Zachęcamy do sprawdzenia prognozy pogody przed planowaniem konkretnych aktywności w ciągu dnia ;).

.

POWRÓT NA LOTNISKO

.

.

Na lotnisko wracamy hotelowym shuttle busem. Bardzo szybko przechodzimy przez kontrolę bezpieczeństwa i trafiamy pod charakterystycznego wielkiego, żółtego misia ;). W najgorętszych godzinach pracy lotniska trzeba się tu ustawić w kolejce do zrobienia zdjęcia – na szczęście późnym wieczorem jest luz i Kaja może spokojnie mu urządzić sesję zdjęciową ;).

.

doha airport doha airport

.
Czas tutaj leci bardzo szybko szybko – fani zakupów mają tu w czym wybierać, dla dzieci przygotowane są place zabaw, a zmęczeni podróżą mogą się wyspać w „leżakowni” (są 3: dla kobiet, dla mężczyzn i dla rodzin). Jest tu też możliwość skorzystania z Internetu na nie byle jakim sprzęcie – strefa z komputerami wygląda wręcz jak ekspozycja drogiego sklepu!

.

doha airportdoha airport doha airport
Nie przejmujcie się, kiedy wyszukiwarka lotów wypluje Wam promocyjną ofertę z wyjątkowo długim stopem w Katarze. Podejście Qatar Airways jest szokujące – w pozytywnym sensie, rzecz jasna ;). Mało gdzie pasażer może poczuć się tak ugoszczony (zwłaszcza pasażer „ekonomiczny”). W dodatku, jak sami widzicie, jest tu co robić (następnym razem może wybierzemy się na pustynię?).
Jeśli macie jakieś doświadczenia z długimi przesiadkami i organizacją czasu w ich trakcie – podzielcie się koniecznie nimi w komentarzach!

Może Ci się także spodobać

19 komentarzy

Aleksandra 1 marca 2018 at 20:47

Ło rany, super! Ja się Wam kiedyś chyba zapakuje do bagażu

Reply
devil 1 marca 2018 at 21:54

Haha ;). Ostatni nam pouszkadzali, więc chyba wygodniej i bezpieczniej Ci będzie na fotelu obok :)).

Reply
Powroty 10 maja 2018 at 15:39

OO, dzięki. Przyda się za kilka miesięcy!

Reply
devil 10 maja 2018 at 15:52

Super 🙂 Udanej podróży!

Reply
Justyna 22 czerwca 2018 at 00:35

Hej, mam pytanie 🙂 moja przesiadka w Doha wynosi 10/11 godzin. Dokonałam rezerwacji hotelu i dostałam potwierdzenie. Dopiero teraz doczytałam że hotel należy się przy przesiadce min 12 godzinnej i tu nasuwa się moje pytanko. Czy dostanę się do hotelu czy przy recepcji zostanę odesłana z powrotem na lotnisko? Orientujecie się może jak to wygląda?

Reply
devil 28 czerwca 2018 at 21:59

Ciężko powiedzieć. Teoretycznie system nie powinien pozwolić na dokonanie rezerwacji, jeśli nie spełnia warunków. Jakiś czas temu wymogiem minimalnym było 8h, ale to się jak widać dynamicznie zmienia. Możesz do nich napisać maila, żeby mieć pewność. Robią tam wszystko, żeby zadowolić swoich klientów, ale ciężko powiedzieć czy mocno obecnych regulaminów będą się trzymać.

Reply
Marcin 7 lipca 2018 at 04:37

Hej, jedno pytanko po wyjściu z samolotu isc w stronę przyloty jakbyśmy kończyli podróż i przechodzimy kontrole bezpieczeństwa i wychodzimy tylko z podręcznym a bagaż rejestrowany czeka na nas na lotnisku na następny lot? Czy idziemy do miejsca transfery i do informacji obok misia i tam załatwiamy ze wychodzimy z lotniska ? Pozdrawiam

Reply
devil 8 lipca 2018 at 15:55

Jeśli chcesz wyjść na miasto – idź normalnie w stronę wyjścia, tak jakbyś kończył podróż. Przechodzisz przez odprawę paszportową, mówisz gdzie zostajesz (na wszelki wypadek przygotuj sobie jakąś nazwę hotelu 😉 ) i wychodzisz. Po zwiedzaniu – wiadomo. Pokazujesz bilet przed wejściem na security. Tam już nie ma kolejek. Bagaż leci do celu, więc nim się nie przejmujesz.

Reply
Beata 17 lipca 2018 at 09:53

Pięknie, ciekawie opisane zwiedzanie miasta, ciekawostki i rady do wykorzystania – dziękuję 🙂
Przygotowuję się do zakupu biletów do Tajlandii z „przerwą” w Doha dla grupy dzieciaków jadących na zwody sportowe,
Będzie nas 10 osób, czy z grupą młodych ludzi można bezpiecznie wyjść na zwiedzanie miasta, czy muszę dopilnować aby grupa naszych młodych ludzi przestrzegała jakiś dodatkowych zasad aby nie mieć kłopotów np ubiór, zachowanie … ???
Pozdrawiam 🙂

Reply
Mateusz 14 stycznia 2019 at 14:47

Czy bilety mieliście kupione w taryfie Economy Promo, czy w wyższej? Nie wiem, czy ona również uprawnia do darmowego biletu.

Reply
devil 2 lutego 2019 at 22:44

Zawsze kupujemy najtańszą ekonomiczną ;).

Reply
Lagom 1 lutego 2019 at 17:52

Piękne zdjęcia :- ) Z perspektywy rodziny, która mieszkała w Katarze możemy powiedzieć, że jest tu mnóstwo fajnych rzeczy do zrobienia i zobaczenia, szczególnie z dziećmi. Więcej o tym:
https://swiatbratija.com/2018/11/12/doha-z-dzieckiem/
Na naszym blogu jest też dużo innych ciekawostek o Katarze i porad.
Pustynia – obowiązkowo! Wyprawa do Inland Sea – nie znam nikogo, kto nie byłby zachwycony. Tylko na to trzeba trochę więcej czasu Krótki stopover nie wystarczy.

Reply
Paweł 8 lutego 2019 at 13:09

czy muszę wypełniać wniosek o darmową wizę czy od 2017 roku jako obywatel Polski, który che byc w katarze mniej niz 16h nie potrzebuję

Reply
devil 18 lutego 2019 at 10:45

Już nie musisz nic wypełniać na szczęście :).

Reply
Ewelina 19 lutego 2019 at 18:36

Witam,
Mam pytanie czy bilet na lot z przesiadka 19 h lepiej kupic przez strone qatar czy np moge przez innych posrednikow jak np przez gotogate.pl tez bedzie oki?chodzi mi o to czy wtedy bede mogla dostac darmowy nocleg w Doha. Z góry dziekuje za pomoc.

Reply
Szymon 24 marca 2019 at 10:31

Witam 🙂 Wybieramy się na nocne zwiedzanie Doha. W związku z tym mam pytanie czy wbijają pieczątki na kontroli paszportowej…? Pozdrawiam

Reply
waasrod 8 lipca 2019 at 14:35

Hej

Bardzo pomocny artykuł.
Pytanko- tą stronę, którą plelcłać do rezerwacji hotelu przypadku przesiadku dłuższej niż 12h- mam lot z takim właśnie stopem, jak wchodze na link który podałać, normalnie widzę ceny- podpowoiesz jak uzyskać darmowy nocleg?

Reply
ela 12 lipca 2019 at 16:37

witam serdecznie
Zakupiłam wczoraj wycieczkę , w której bilety są w Qatar Airways na 24 sierpnia przylot do Doha mamy 25sierpnia o 04.05 a dalszy lot też tymi samymi liniami 26sierpnia o 02.00 więc prawie doba czekania. Przeczytałam ,że należy mi się nocleg w hotelu jeżeli czas oczekiwania jest dłuższy niż 12godzin. Napisałam do biura ,że poproszę o voucher na hotel ale pani napisała mi ,że się nie należy jeżeli bilety są w klasie ekonomicznej. Czy ktoś może orientuję się czy w każdej taryfie należy się hotel? Czy także transfer do hotelu i z hotelu a także posiłek na lotnisku ????Czy to tylko jeżeli ktoś ma zakupione bilety w pierwszej klasie lub biznes??? z góry bardzo dziękuje za szczegółowe odpowiedzi :),

Reply
Prem 21 lipca 2019 at 13:44

Mam podobną sytuację – 16 godzin przesiadki w Doha. Z tego co gdzieś znalazłem już nie ma darmowego hotelu. Jedynie jakąś wycieczkę oferują za 10 euro, ale z tego co w blogu napisane lepiej samemu pozwiedzać. Jakby udało się wam coś innego ustalić napiszcie może skorzystam 🙂

Reply

Zostaw komentarz